Poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych

Początki amerykańskiej państwowości

O początkach państwa amerykańskiego można mówić w 1776 roku, kiedy powstała Deklaracja Niepodległości,[1] a także postanowiono zerwać formalne stosunki kolonii z państwami macierzystymi. Od tamtego momentu zaczęło się formowanie systemu, który ostatecznie potwierdził swój kształt kilkanaście lat później, kiedy ustanowiono konstytucję. Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki klaruje się zatem jako najstarsza i najbardziej trwała ustawa zasadnicza na świecie, gdyż uchwalona ją ponad 200 lat temu w 1787 roku, zaś ratyfikowano w 1789 roku, podczas gdy większość obowiązujących we współczesnych państwach konstytucji wprowadzono dopiero w XX wieku. Po mimo szeregu przemian społecznych i gospodarczo-ekonomicznych, jakie zaszły w USA w ciągu ponad dwóch wieków obowiązywania konstytucji, nie tylko nie przestała ona obowiązywać, ale także stała się jedną z podstaw ideologicznych Amerykanów. [2] W dużej mierze było to możliwe, dzięki wprowadzeniu szeregu poprawek, dzięki czemu była ona unowocześniania i dostosowywana do obowiązujących norm przy jednoczesnym nienaruszaniu podstaw zawartych w konstytucji w XVIII wieku.

Od 1787 roku wprowadzono 27 poprawek. Pierwsza poprawka została ratyfikowana w 1788 roku, zaś ostatnia w 1992 roku. Jako że Ojcowie Założyciele byli świadomi, iż Konstytucja powinna zawierać także podstawowe prawa i wolności obywateli, zaraz po jej ustanowieniu zaczęto pracować nad pierwszymi nowelizacjami.[3] Dzięki temu powstała tzw. Karta Praw (ang. Bill od Rights), która zawiera podstawowe prawa i wolności gwarantowane obywatelom ze strony państwa. 25 września 1992 roku przegłosowano 12 poprawek, z których 10 ratyfikowano i 15 grudnia 1791 roku weszły w życie. Owe 10 poprawek stanowi pierwsze 10 poprawek do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Jedna z dwóch nieratyfikowanych wtedy poprawek, która dotyczyła reprezentacji społecznej w Izbie Reprezentantów nigdy nie weszła w życie, zaś druga, która dotyczyła wynagrodzenia członków Kongresu, została ratyfikowana w 1992 roku.[4] Jest zatem ostatnią wprowadzoną poprawką do Konstytucji, której ratyfikacja zajęła najwięcej czasu ze wszystkich, bo aż ponad 200 lat. Jako że większość poprawek powstała co najmniej kilkadziesiąt lat temu, ich dosłowne rozumienie nie ma realnego odzwierciedlenia w rzeczywistości, dlatego też Sąd Najwyższy interpretuje je na współczesne znaczenie (w szczególności tyczy się to Bill of Rights).


Omówienie poszczególnych poprawek

Pierwsza poprawka do Konstytucji (Kongres nie ustanowi ustaw wprowadzających religię lub zabraniających swobodnego wykonywania praktyk religijnych; ani ustaw ograniczających wolność słowa lub prasy, lub naruszających prawo do pokojowych zgromadzeń i wnoszenia do rządu petycji o naprawę krzywd.) gwarantuje wolności religijną, słowa, prasy oraz zgromadzeń i stowarzyszeń. Gwarantuje ona więc swobodę praktykowania religii, ale też rozdział państwa i Kościoła. Wyodrębnia także wolność prasy z wolności słowa, podkreślając tym samym szczególne znaczenie tego sposobu wyrażania. Współcześnie, ze względu na postęp technologiczny, wolność prasy rozumiana jest jako wolność mediów, gdyż w momencie wprowadzania poprawki nie istniała ani telewizja, ani Internet. Wolność zgromadzeń i stowarzyszeń ma także swoje ograniczenia, gdyż wiele zależy od tego, czy dane zgromadzenie ma miejsce w miejscu publicznym, np. na ulicach miast, czy w miejscu publicznym o ograniczonym charakterze, np. szkoła. W praktyce państwo może ograniczyć tę wolność, np. zakazując agitacji w szkołach.

Druga poprawka do Konstytucji USA (Dobrze zorganizowana milicja będąca niezbędną dla bezpieczeństwa wolnego państwa, prawo osób do posiadania i noszenia broni nie może być naruszone.) jest podajże najbardziej kontrowersyjną, gdyż gwarantuje wolność posiadania broni. Wokół niej toczy się szereg sporów, m.in. czy kierowana jest tylko do służb czy do ogółu społeczeństw. Dlatego też jej funkcjonowanie jest uregulowane szeregiem ustaw.

Trzecia poprawka (W czasie pokoju wojsko nie będzie kwaterowane w żadnym domu bez zgody właściciela, a w czasie wojny wyłącznie na zasadach określonych przez ustawę.) dotyczy zakwaterowania żołnierzy w domach prywatnych w czasach wojny i pokoju, stając po stronie obywatela i chroniąc jego własność prywatną. Jej istnienie jest typowym przykładem obaw młodego państwa, na którym ciąży widmo konfliktów zbrojnych a także kwaterowanie żołnierzy w czasach kolonialnych. [5]

Kolejne poprawki obowiązujące w ramach Karty Praw dotyczą zasad rewizji oraz konfiskaty mienia, która – podobnie jak poprawka 3 – dotyczy prawa do prywatności i własności, gwarancji procesowych, zasad związanych z karaniem i określaniem kaucji, kompetencji stanów a także istnienia praw pozakonstytucyjnych.

Po wejściu w życiu Bill of Rights Konstytucja Stanów Zjednoczonych zdawała się być kompletna, jednak zmieniające się warunki społeczno-gospodarcze doprowadziły do stworzenia kolejnych nowelizacji ustawy zasadniczej.[6]

Poprawka XI (Władzy sądowej Stanów Zjednoczonych nie należy rozumieć w taki sposób, jakoby rozciągała się na jakiekolwiek powództwo wytoczone lub dochodzone według zasad prawa lub słuszności przeciwko jednemu ze zjednoczonych stanów przez obywateli innego stanu albo przez obywateli lub poddanych jakiegokolwiek państwa obcego.), która została ratyfikowana w 1795 roku,  ochrania przed pozwom w sądach federalnych przez obywateli innych stanów lub państw, co jest wynikiem precedensu z 1793 roku, kiedy obywatele Karoliny Południowej wnieśli o wypłatę odszkodowania przeciwko Georgii.

Poprawka XII dotyczy zmiany sposobu wyboru władzy wykonawczej. Wcześniej według obowiązującego prawa prezydentem zostawała osoba z najwyższą liczbą głosu Kolegium Elektorów, zaś wiceprezydentem osoba o drugiej liczbie głosów. W 1796 i 1800 roku prezydent i wiceprezydent byli z różnych opcji politycznych. W konsekwencji czego wprowadzono poprawkę, według której prezydent i wiceprezydent są wybierani przez Kolegium Elektorów, ale w dwóch różnych głosowaniach. Nowelizacja ta obowiązywała od następnych wyborów, czyli 1804 roku.

Poprawka XIII (§1. Nie będzie w Stanach Zjednoczonych lub jakimkolwiek miejscu podległym ich władzy ani niewolnictwa, ani przymusowych robót, chyba że jako kara za przestępstwo, którego sprawca został prawidłowo skazany. §2. Kongres ma prawo zabezpieczyć wykonanie niniejszego artykułu przez odpowiednie ustawodawstwo.) proklamuje zniesienie niewolnictwa, co miało miejsce w 1865 roku i było wynikiem wojny secesyjnej.

Poprawka XV (§1. Ani Stany Zjednoczone, ani żaden stan nie może pozbawić ani ograniczać praw wyborczych obywateli Stanów Zjednoczonych ze względu na rasę, kolor skóry lub poprzednie niewolnictwo. §2. Kongres ma prawo zabezpieczyć wykonanie niniejszego artykułu przez odpowiednie ustawodawstwo.) gwarantowała prawa wyborcze obywatelom USA bez względu na rasę. Poprawka ta weszła życie w 1870 roku i jest ostatnią poprawką związaną ze statusem Afroamerykanów.

Poprawka XVIII (§1. Poczynając od roku po przyjęciu niniejszego artykułu, niniejszym zabrania się wytwarzania, sprzedaży i przewozu przeznaczonych do spożycia napojów wyskokowych, jak również ich importu i eksportu ze Stanów Zjednoczonych oraz jakiegokolwiek obszaru podległego ich władzy. §2. Kongres i poszczególne stany są w równej mierze uprawnione do zapewnienia przez odpowiednie ustawodawstwo wykonania niniejszego artykułu. §3. Artykuł ten nie wejdzie w życie, jeżeli w ciągu siedmiu lat od przedstawienia go przez Kongres stanom nie zostanie zgodnie z przepisami konstytucji ratyfikowany przez ciała ustawodawcze poszczególnych stanów jako poprawka do konstytucji.) wprowadziła w 1919 roku w Stanach prohibicję, czyli zakaz wytwarzania, sprzedaży i przewożenia alkoholu, co było wynikiem nasilenia się ruchów proprohibicyjnych, co wiązało się ze znacznym zwiększeniem spożywania alkoholu przez Amerykanów po wojnie secesyjnej. Poprawka ta jako jedyna wśród poprawek została w całości zniesiona (przez XXI poprawkę w 1933 roku), gdyż poprzednia nowelizacja, co prawda przyczyniła się do zmniejsza się alkoholizmu, ale także spowodowała wzrost nielegalnego przemytu alkoholu, co było słabo wykrywalnym przestępstwem.

Poprawka XIX (Obywatele Stanów Zjednoczonych nie mogą być pozbawieni prawa wyborczego ani też prawo to nie może być ograniczone przez Stany Zjednoczone ani przez żaden stan z powodu płci. Kongres będzie miał prawo wprowadzenia tego artykułu w życie drogą właściwego ustawodawstwa.) mówi o prawie wyborczym kobiet. Została ona wprowadzona w 1920 roku jako wynik aktywnego działa ruchu sufrażystek.

Poprawka XXII (Dział 1. Nikt nie może być wybrany na urząd prezydenta więcej niż dwa razy, a kto sprawował urząd prezydenta albo pełnił jego funkcję w czasie kadencji innej osoby przez ponad dwa lata nie może być wybrany na urząd prezydenta więcej niż raz. Niniejszy artykuł nie ma jednak zastosowania do osoby pełniącej urząd prezydenta w czasie zaproponowania tego artykułu przez Kongres ani też nie stoi na przeszkodzie, aby osoba sprawująca urząd prezydenta lub pełniąca jego funkcję w okresie ratyfikowania niniejszego artykułu sprawowała urząd prezydenta lub pełniła jego funkcje aż do upływu kadencji. Dział 2. Artykuł ten nie wejdzie w życie, jeżeli w ciągu siedmiu lat od przedstawienia go stanom przez Kongres nie zostanie zgodnie z przepisami konstytucji ratyfikowany przez ciała ustawodawcze trzech czwartych ogółu stanów jako poprawka do konstytucji.) z 1951 roku ogranicza prezydenturę do 2 kadencji, zaś całkowity możliwy czas urzędowania do 10 lat (2 kadencje po 4 lata + 2 lata zastępstwa poprzedniego prezydenta z ramienia funkcji wiceprezydenta).

Poprawka XXVI ( Stany Zjednoczone ani jakikolwiek Stan nie mogą ze względu na wiek pozbawić lub ograniczyć praw wyborczych obywateli Stanów Zjednoczonych, którzy ukończyli osiemnaście lub więcej lat.) z 1971 roku zmienia cenzus wieku prawa wyborczego z 21 na 18 lat. Jest to ostatnia przegłosowana przez Kongres poprawka i przedostatnia, która została ratyfikowana.


Tryb wprowadzania poprawek

Artykuł piąty Konstytucji Stanów Zjednoczonych definiuje sposób wprowadzania poprawek do konstytucji. Ustanawia dwie metody proponowania poprawek – przez Kongres lub przez Konwencję Narodową. W pierwszej Kongres może zaproponować poprawkę po przegłosowaniu tej opcji przez dwie trzecie głosów w każdej z Izb (w Senacie i Izbie Reprezentantów). W drugim przypadku Kongres musi zwołać Konwencję, jeśli przynajmniej dwie trzecie wszystkich stanów jej zażądają. Propozycja poprawki musi zaś być ratyfikowana przez trzy czwarte stanów, aby weszła w życie. Kongres może wymagać ratyfikacji poprawki przez zatwierdzenie jej w ciałach ustawodawczych trzech czwartych stanów lub poprzez zatwierdzenie jej przez konwencje również w trzech czwartych stanów. Dotychczas tylko 21. poprawka była ratyfikowana poprzez konwencje.

Podsumowanie
            Dzięki możliwości wprowadzania poprawek do Konstytucji USA możliwe stało się jej funkcjonowanie od XVIII wieku do czasów współczesnych. Dzięki temu najważniejsze obowiązujące prawa w państwie zostały unormowane bez konieczności zmiany ustawy zasadniczej, która zaś z powodzeniem została dostosowana do aktualnych realiów. Dzięki temu oryginalnemu zabiegowi amerykańskie prawodawstwo może uchodzić na najtrwalsze na świecie, zaś sama konstytucja stała się swoistym kompendium praw.

Bibliografia:
P. Laider, Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki. Przewodnik, Kraków 2007
A. Pułło,  System Konstytucyjny Stanów Zjednoczonych, Warszawa 1997
Konstytucja USA 1787-1987. Historia i współczesność, pod red. J. Wróblewskiego, Warszawa 1987


[1] A. Pułło, dz. cyt., str. 5.
[2] Dz. cyt., pod red. J. Wróblewskiego, str. 6.
[3] P. Laider, dz. cyt., str. 108.
[4] P. Laider, dz. cyt., str. 108.
[5] P. Laider, dz. cyt., str. 119
[6] P. Laider, dz. cyt., str. 136
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...